חידוש דק-עשה זאת בעצמך (ע.ז.ב)

האמת שזה די פשוט לתחזק את הדק, כשאנחנו כותבים לתחזק את הדק זה אומר שלפחות אחת לשנתיים אנחנו מנקים אותו יסודית, משייפים אותו כשצריך ומשמנים או צובעים אותו בחומר אשר ישמור על העץ מפני פגעי מזג האויר ויעניק לו את הברק הייחודי שלו.

הקדמה קצרה:

  • המדריך הינו כללי וחלק מהשלבים הינם רלוונטים לכל סוגי העצים וחלקם לא, תמיד התייעצו אם איש מקצוע לפני ביצוע העבודה וזיכרו לקרוא את התוויות על החומר שקניתם, דרכי היישום המומלצות, טמפ' עבודה מומלצת וכו'. 

  • זיכרו ללבוש ציוד מגן תמיד, כי חלק מהחומרים לא מאוד ידידותיים למשתמש.

  • בידקו את תחזית מזג האויר ותכננו לבצע את העבודה בשבוע בו לא צפוי גשם או טמפ' גבוהה במיוחד. 

  • בסוף המדריך תוכלו למצוא רשימה מסודרת של כל הציוד הנדרש להדפסה או שמירה בנייד. 

במדריך הבא נעבור על השלבים העיקריים בחידוש דק, הערכת זמנים, עלויות, טיפים ועוד.

יכולים לצפות במדריכים המצולמים בהמשך הדף

שלב ההכנות:

האמת בכל התהליך זהו השלב הכי מבאס לביצוע כי תמיד מתעצלים בו

(כי יהיה בסדר). ואז נשארים עם שימשיה פגועה בצבע או דשא מצהיב כי

לא שמנו כיסוי מספק ובדיוק נגמר לנו הסרט דבק ועוד תירוצים!

הכנות

1.פנו את השטח המיועד לעבודה מחפצים כגון ריהוט, מנגל, שמשיות

וכל דבר אשר יפריע למהלך עבודה שוטפת. הרחיקו במידת האפשר את

החפצים כמה שיותר (תצטרכו מרחב תנועה חופשי).

2. כסו ביריעת ניילון או ברזנט וסרט הדבקה חלקים שלא אמורים

להתלכלך או לקבל צביעה (משקופים של יציאה לחצר/מרפסת, ריהוט קבוע,

צמחים, דשא סינטטי ועוד) רצוי גם להרטיב את הצמחיה טוב טוב לפני תחילת העבודה.

3. ודאו כי כל בני הבית יודעים שמבצעים את הצביעה והנקיון- אין יותר מבאס מטביעת רגל על הצבע הטרי.

טיפ חשוב !

הכינו פינה מסודרת לכל עזרי הצביעה במקום אחד מכוסה ביריעה אטומה  (לא על הדק) והכי חשוב מינעו מילדים ובעלי חיים גישה לאזור שלא ישתו את הצבע או ישפכו וכדומה.

giphy.gif.gif
giphy.gif.gif

שלב הניקיון (זמן נדרש-כשעתיים עד שלוש לדק של 30 מ"ר)

בשלב הזה נזדקק לסבון ומים וצינור הגינה/ גרניק יחד עם מטאטא קשוח, אם המצב של הדק שלכם קטסטרופה אז תצטרכו גם חומרי ניקוי אגרסיביים יותר ומברשת סיבי ניילון. (רק שימו לב לבדוק חומרים אלו במקום נסתר לפני השימוש ולעקוב אחר ההוראות) 

שלב זה חשוב לעשות באופן יסודי ולנקות את הדק באופן מלא.

1. נקו קודם כל "על יבש": עלים, שאריות אוכל, בלונים מהיומלדת האחרונה, וכל פסולת שהצטברה בחריצי הדק. ניתן עם מפוח, או שואב מתאים וגם מטאטא יעשה את העבודה.

2. התחילו להרטיב את המשטח עם צינור הגינה ובד בבד שפכו לדלי סבון ומים והתחילו לקרצף את משטח הדק לאורך הסיבים עם המטאטא (קרצפו חזק כמה שיותר), מידי פעם שיטפו עם הצינור חלקים שעברתם- תוכלו לראות שהמון לכלוך יורד כולל בוץ, ושאריות צבע, אפילו שמנים מה"עלהאש" האחרון וכיו"ב  

3. שיטפו את כל שאריות הסבון מהדק והסירו שמנים אם נדרש

4. אם החלטתם לעבוד עם חומרי הניקוי האגרסיבים קיימות חברות רבות שמציעות חומרי ניקוי שונים להסרה והכנה לצבע ושימון דק. אנחנו ב OKGREEN עובדים עם חברת FLOOD שהיבואן שלה בארץ זה סאן דק. ניתן גם לעבוד עם חברות אחרות, עץ ועצה מביאים חומרי ניקוי של חברת Napier מסדרת BIO-WASH ועוד ועוד. חומרי הניקוי טובים מאוד ולרוב מבצעים עבודה כאשר הסבון והמים לא מועילים, אולם הם יקרים יחסית ודורשים עבודה מהירה כדי למנוע ייבוש של החומר על הדק וכמובן לנהוג בזהירות לא להרוס את הצמחיה הסובבת ושאר רהיטים/ חפצים בגינה. 

5. זהו תנוחו- מגיע לכם! תנו לעץ להתייבש, לפעמים מספיק 24 שעות אבל ברוב המיקרים לפחות 48-72 שעות- הסיבה העיקרית היא שאם העץ רטוב הוא לא יצליח לספוק את השמן/צבע שתיישמו בצורה מספקת ואז כל העבודה שלכם תרד לטימיון.

טיפ חשוב!

כאשר משתמשים בגרניק לשטיפה שימו לב לא להפעילו קרוב מידי לעץ מכיוון שיכול להרים את הסיבים (בעצים רכים בעיקר), התחילו מגבוה ולאט לאט הנמיכו עד שתמצאו את הזוית והמרחק הנכונים ותמיד בכיוון הסיבים.

שלב השיוף

זהו שלב לא פשוט, ולפני שאתם רצים לשייף תוודאו שאתם מוכנים לזה. שתי אופציות עיקריות, אתם יכולים לשכור מכונה לשיוף (כמו של פוליש) עם ספוגים מתאימים וניירות לטש (בדר"כ P60 יתאימו לעבודה ואחרי זה אפשר לעלות לP120 או יותר) האופציה השניה היא לעבוד עם מלטשת ידנית חשמלית או נייר שיוף מחובר למוט הארכה אבל זה באמת עבודת נמלים.... תרצו לקראו עוד על תהליך השיוף לחצו פה 

משקפי מגן.jpg
כפפות.jpg

שלב הצביעה (זמן נדרש כ-3 שעות לדק בשטח 30 מ"ר)

אם הגעתם עד לכאן אתם בדרך הנכונה- נשמח לפירגון ב 

זהו השלב הנחמד בכל העסק- הוא לא אמור לקחת זמן רב בעיקר כי ליישום נכון צריך לעבוד יחסית מהר.

כאשר משמנים דק בשמן חודרני לרוב נדרשות 2 שכבות. אנחנו לרוב משתמשים בFLOOD או BONDEX. בשמן של FLOOD טכניקת השימון הינה רטוב על רטוב, זאת אומרת שהשכבה הראשונה לא הספיקה להתייבש  (כ15-20 דקות) וכבר צובעים את השכבה השניה, הסיבה העיקרית לטכניקה הזאת היא שאם השכבה הראשונה מתייבשת, אזי השניה לא תוכל להיספג וגם אנחנו צריכים לחבר בין שתי השכבות.

ב BONDEX מציעים לבצע שכבה ראשונה ולאחר 24 שעות שכבה שניה. כמובן שיש עוד מלא חברות וסוגים שונים בכל מקרה אנחנו מציעים לא לחסוך ולהתפתות למחירים זולים מידי כי המוצר שמקבלים זה ההבדל בין עבודה ח@# לעבודה מעולה שתחזיק זמן.

לפני הכול: הגבילו את הכניסה לאזור העבודה- גם לחיות שבבית (כן אני מתכוון לילדים, הכלבים, החתולים, תוכים וכיו"ב)

וגם שימו ציוד מגן הכולל משקפי מגן, כובע, כפפות, נעלי עבודה ונשמית.

1. הכינו את מגש הצבע וערבבו את הגלון שקניתם טוב טוב לפני. שפכו חלק מהשמן/ צבע אל המגש. סיגרו את הגלון טוב,

2. עברו עם מברשת קודם כל על החלקים בהם הגישה בעייתית ובמקומות בהם אתם צריכים להיות מדוייקים יותר- זכרו לעבור על פי הנחיות היישום לחומר.

3. חברו את הרולר שקניתם למוט הארכה (לפעמים עדיף רולר 4" ולפעמים עדיף רולר 10" ) תלוי ברוחב הלוח וגם בעיוות הנוצר בלוחות העץ. חלקו את אזור העבודה למקטעי עבודה של 15 עד 20 דקות והתחילו לעבור עם הרולר הלוך חזור, סיימתם שכבה ראשונה התחילו בשכבה השניה (כמובן שתקראו את הוראות היישום על התוית לפני, נכון?) המשיכו למקטע הבא עד שתסיימו את הדק.

4. יופי, סיימתם. השתדלו לא לדרוך על הדק ב24-48 השעות הבאות. ניתן להחזיר את הציוד והריהוט בדר"כ אחרי 24 שעות.

5. שיטפו את הכלים טוב, טוב במים וסבון ואם צריך אז חומרים נוספים (לפי הוראות על התוית של המוצר).

טיפ חשוב! 

בזמן העבודה שימו לב איך הרולר עובר והאם כל השטח נצבע באופן אחיד, אם לא נסו לשנות את כיוון הצביעה (לרוחב הלוח במקום לאורכו) זה פחות טוב אבל לפעמים אין ברירה או שתצבעו הכול עם מברשת.

טיפ נוסף-כאשר משתמשים במספר גלונים לפעמים עדיף לשפוך את הצבע לכלי קיבול גדול  ולערבב ביחד למניעת שינוי בגוון- זו בדר"כ ההמלצה של החברות (כמובן לא לשכוח להחזיר את הצבע/שמן חזרה ולסגור טוב טוב).

  • Facebook

עלויות כלליות

חומרי הצבע והשימון- מחירים נעים בין 250-350 ש"ח לגלון (כ-3.7 ליטר) המספיק לכ-20 מ"ר בשתי שכבות. כמובן שבכמויות גדולות המחיר יורד לליטר.

חומרי ניקוי והלבנה: ערכה של ניקיון, מאוד תלוי איזה חומר משתמשים ומה צריך ליישם אבל טווח המחירים נע בין 250-400 ש"ח

כלי עבודה: מברשות, רולרים, מגש צביעה, מטאטא, מברשת קשיחה, מוט הארכה לצביעה ועוד. סדר גודל של 100-130 ש"ח

כלי עזר: יריעת ניילון, סרט הדבקה, חומרי ניקוי לכלים 50-100 ש"ח תלוי בשטח שאתם רוצים לכסות.

סרטון המציג את כלל מלאכת חידוש הדק

ניקיון, שיוף וחירוץ דק להגברת ניקוז, וצביעה בהתאם לרצון הלקוח. בנוסף מציג  הסרטון עוד כמה דברים על הדרך שבוצעו במסגרת החידוש לגינה